Kako piše u Ljetopisu škole počeci djelovanja školstva u Bošnjacima sežu u kraj 18. stoljeća, a od 1819. o tome postoje i pisani tragovi. Otada postoji gospodarski pouk iz ratarstva, povrtlarstva, voćarstva, cvjećarstva, rukotvorstva – šlinga, vez, oborci.

Učenička zadruga „MLADOST”, poljoprivrednoga smjera, s ratarskom i povrtlarskom sekcijom, utemeljena je 18. studenoga 1956. godine.

Zadruga djeluje diskontinuirano i mijenjajući sekcije već više od pola stoljeća, pa i nakon preseljenja u novu školsku zgradu 1979. godine.

Profit su zadrugari koristili za repromaterijal, posjet poljoprivrednim sajmovima i izložbama. Tri smo puta dobili donaciju Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.

Zadruga dobro surađuje s roditeljima (pomoć u radu i prijevozu na natjecanja i izložbe, razmjena iskustava), lokalnim vlastima, stručnjacima i sponzorima, te ima potporu školskog kolektiva.

Uspješnosti Učeničke zadruge ”Mladost“ među ostalima pridonijeli su: S. Miličić, I. Baotić, M. Vićentijević, M. Juzbašić, M. Jemrić,  P. Jemrić, M. Lešić, M. Domaćinović, Anica i Andrija Gačić, Ana Jemrić, Ana Maršić, Antun Lešić, Mato Golubičić i Ivan Lešić, kao i ostali bivši i sadašnji nespomenuti djelatnici škole.

Voditelji zadruge redovito se stručno usavršavaju.

Naša je zadruga najdugovječnija učenička zadruga Vukovarsko-srijemske županije. Raznolikost sekcija, kreativan rad i druženje privlače učenike u zadrugu. Nastojimo očuvati vrijednost zaboravljenih, a odgojno vrijednih postupaka u proizvodnji uporabnih i ukrasnih predmeta.

Tradicija je veza i zlatoveza u Bošnjacima jako duga. Bošnjačanke su nadaleko poznate sa svojom šlingom: toledo, rišalje, rupice. Tradicionalne smo motive veza i zlatoveza uspjeli uklopiti i u nove trendove. Uspješno izrađujemo: čestitke, straničnike, privjeske za ključeve, podmetače za čaše isl. Narodnu baštinu tako prenosimo na uporabne predmete. Zadruga je uspjela potaknuti mnoge na čuvanje bošnjačke baštine i tradicije.

Sudjelujemo na raznim manifestacijama i obilježavamo neke važnije datume: Dan zahvalnosti za plodove zemlje, SVI SVETI, Svjetski dan zaštite šuma, Svjetski dan voda, Božićni i Uskrsni sajam u školi, prodajna izložba povodom Dana škole, Šokačko sijelo, izložba rukotvorina prigodom Dana općine Bošnjaci.

Zadrugari (i ostali učenici) redovito sudjeluju i u nizu humanitarnih akcija.

U godini smo 50. jubileja rada Učeničke zadruge „MLADOST”  (8. 6. 2007.)  bili domaćini 5. smotre učeničkih zadruga Vukovarsko-srijemske županije, a nakon smo toga još u 2 navrata ugostili smotru učeničkih zadruga Vukovarsko-srijemske županije: 29. 5. 2009. i 17. 4. 2015.

Učenička je zadruga „ MLADOST ” sudjelovala na brojnim državnim smotrama:

27. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (15. – 16. 5. 2015., ZAGREB)

26. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (23. – 24. 5. 2014., ZAGREB)

25. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (11. – 12. 5. 2013., ZAGREB)

24. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (15. – 17. 10. 2012., PRIMOŠTEN)

23. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (6. – 8. 11. 2011., OPATIJA)

22. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (4. – 6. 10. 2010., PODGORA)

21. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (26. – 29. 10. 2009., PULA)

20. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (27. – 30. 10. 2008., POREČ)

19. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (10. – 13. 10. 2007., TROGIR)

17. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (18. – 22. 10. 2005., ZADAR)

16. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (26. – 30. 10. 2004., DUBROVNIK)

15. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske (22. – 25. 10. 2003., POREČ)

Danas pri zadruzi djeluju sljedeće sekcije:

cvjećari,

– vjeronaučna radionica

knjižničari,

– stvaramo rukama,

– literarno-dramska skupina,

likovna skupina i

kreativna radionica.

Na taj je način u rad zadruge uključeno 60-ak učenika. Povremeno u radu zadruge sudjeluju i ostali učenici (prilikom obilježavanja raznih datuma, sudjelovanjem u radionicama i humanitarnim akcijama, prijavama na natječaje isl.).

Potrebno je istaknuti dobru suradnju voditeljice učeničke zadruge s voditeljima sekcija.

“Bošnjaci se nadaleko znaju po oborcim i po šlingeraju.”

Prema poznatom napjevu, naše su zadrugarke odlučile istražiti kako je nastajao oborak, zaštitni znak Bošnjaka, od čega se pravio, kada se i za što koristio, koji su bili poznati majstori, kako se, gdje i kada izrađivao…

S ovim istraživačkim radom naša je Učenička zadruga “Mladost” 2014. sudjelovala na državnoj smotri.

Zadrugari su odlučili istražiti koliko ljudi poznaju hranjivu vrijednost gljiva, koje gljive poznaju, koliko ih i na koji način konzumiraju te da li su spremni pokušati doznati više o uzgoju gljiva i sami ih proizvesti.

Nestaje brijest, prijeti opasnost da nestane i gljiva brjestovača, zdrava i ukusna gljiva koja raste na panju brijesta.

Ovdje pogledajte istraživački rad kojim su Mateja Lenić i Andrija Gačić, njen mentor, 2015. godine osvojili 1. mjesto na državnoj razini!