Upis u srednju školu

Razmisli o budućnosti – što nakon osnovne škole?

„Što bi htio biti kad odrasteš?“ ili „Što bi željela raditi kad budeš velika?“ Pitanja su iz kojih djeca mogu saznati da će nešto postati i da sama mogu izabrati što. Razmišljanje o zanimanjima, odabir škole, poslovi kojima se počinjemo baviti – sve to ulazi u profesionalni razvoj. Profesionalni razvoj ne prestaje odabirom zanimanja; on se nastavlja kako se razvijamo i mijenjamo, kako se razvija i mijenja svijet oko nas. Stoga se može reći da profesionalni razvoj traje cijeloga života. Na profesionalni razvoj pojedinca utječu roditelji, obitelj, prijatelji, škola, kulturno okruženje, specifičnosti regije stanovanja.

Profesionalno informiranje i savjetovanje aktivno usmjerava učenike u njihovu profesionalnom razvoju. Educirani stručnjaci mogu pomoći učenicima da što bolje, zrelije i kvalitetnije prihvate važnost planiranja i usmjeravanja vlastite karijere i budućnosti. Školski program profesionalnog razvoja također je jedan od takvih pristupa. Više o odabiru zanimanja i profesionalnom usmjeravanju možete pročitati u priručniku klikom na link ispod.

Za detaljnije informiranje o tome koje poslove uključuje pojedino zanimanje pogledaj katalog zanimanja klikom na link ovdje.

Za pomoć pri odabiru zanimanja možeš riješiti upitnik „moj izbor“ klikom na link ovdje.

Prirucnik – Razmisli o buducnosti.pdf
Profesionalna orijentacija1.pptx

Pripremila: pedagoginja Sanja Herman-Žeravica

Učenici se i ove godine prijavljuju i upisuju u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2024./ 2025. elektroničkim načinom preko mrežne stranice Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (u daljnjemu tekstu: NISpuSŠ) https://srednje.e-upisi.hr, a na temelju natječaja za upis koji raspisuju i objavljuju škole.

Objavljene su detaljne upute kroz upisni proces za kandidate, razne infografike, videozapisi, hodogrami… na mrežnoj stranici https://srednje.e-upisi.hr/ u rubrici Korisničke upute.

Objavljena je i Odluka o upisu učenika u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2024./ 2025. Odluka je dostupna ovdje.

Prijave kandidata u NISpuSŠ počinju u ponedjeljak, 27. svibnja 2024. godine. U prvoj fazi prijava kandidati još nemaju mogućnost odabira obrazovnih programa po školama. Prijava obrazovnih programa bit će moguća od 28. lipnja 2024. godine.

S obzirom na važnost zdravstvenih preduvjeta za upis u srednju školu, molimo sve učenike i njihove roditelje/ skrbnike da se dobro upoznaju sa zdravstvenim preduvjetima potrebnim za upis u određeni obrazovni program.

Pravilnikom o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole utvrđuju se zajednički, dodatni i posebni elementi i kriteriji za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole u Republici Hrvatskoj.

Napominjemo da je 4. srpnja 2024. godine krajnji rok za dostavu i unos dokumenata kojima učenici ostvaruju dodatna prava za upis, što uključuje:

– stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za učenike sa zdravstvenim teškoćama te

– potvrde za učenike koji žive u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima.

Ovdje je dostupna prezentacija s roditeljskog sastanka 8. razreda.