Škola nosi ime našega poznatog mještanina.
fra BERNARDIN (TOMA) LEAKOVIĆ
Bernardin Leaković rođen je 13. prosinca 1741. godine u Bošnjacima od oca Luke i majke Marije. Krstio ga je fra Andrija Martinović, a krsni kum je bio Đuro Eržić. U Franjevački red stupio je u Šarengradu, gdje je obavio godinu kušnje – novicijata. U Arhivu Franjevačkog samostana u Šarengradu u Popisu novaka zapisan je uz mnoge franjevce i fra Bernardin Leaković, koji je 8. rujna 1759. godine stupio u novicijat s 19 godina, a 8. rujna 1760. godine zapisano je ,,Fr. Bernardin Leaković, Ilir – Illirus, rođen u selu Bošnjaci, godina starosti 19, zavjete je položio na ruke o. Mihaela Antolovića, sadašnjeg gvardijana u samostanu sv. apostola Petra i Pavla u Šarengradu u 9 sati ujutro. Vlastoručno potpisao bez prisile.” Istog dana kada je zavjetovan vlastoručno je ispisao i potpisao Izjavu o prihvaćanju načina redovničkog života u Franjevačkom redu i da se odriče svih materijalnih dobara u svijetu. Filozofiju je fra Leaković studirao u Požegi kod Michaela Sreinera (1761. – 1764.), a bogosloviju u Petrovaradinu i Osijeku (1764. – 1766.). O. Leaković je položio ispite za profesora filozofije i predavao je na učilištu u Iloku.
Svoj je radni vijek proveo u Šarengradu osim od 1774. do 1779. godine kada je službovao u Svetoj Zemlji, najprije kao gvardijan u Betlehemu, a onda kao tajnik u Jeruzalemu. Samostanska kronika u Šarengradu bilježi njegov dolazak u listopadu 1779. godine: „Mense Octobri M.V.P. Bernardinus Leakovich, e Terra Sancta redux, huic se adjunxit familia, et quidem in Qualitate Lectoris Mystici.” U Šarengradu je vršio službe: profesora, gvardijana, vikara, duhovnika, župnika, i gvardijan i župnik, savjetnik provincijalu o. Aleksandru Tominkoviću, lektor teolog, zaslužni propovjednik, djelatni savjetnik Provincije i duhovnik s ovlašću odriješivanja od pridržanih grijeha, diskret i ekonom samostana. Bio je plodan pisac propovijedi i duhovnih nagovora u kojima razrađuje temelje kršćanske vjere. U samostanskoj knjižnici su sva njegova tiskana djela, a u samostanskom arhivu su brojni njegovi rukopisi propovijedi (koje nije uspio tiskati) i predavanja koja je držao kao profesor. Trebalo bi obraditi rukopise te njegovo profesorsko djelovanje.
Manjka ocjena tih djela od stručnjaka iz te struke. Treba analizirati jezik u djelima Leakovića, kako bi se odredio njegov izraz prema drugim autorima toga vremena. Isticao se u suradnji i suosjećanju (kod elementarnih nepogoda) s mještanima Šarengrada, postavljanju i obnovi križeva krajputaša i zavjetnih kapelica. Svega sebe je dao Šarengradu kojeg je zavolio kao svoje rodno mjesto. U Kronici je zabilježena i smrt o. Leakovića: „1815. Die 8a Ianuarii in Dno obiit P. Bernardinus Leakovich Contionator et onsultor Provinciae Emeritus.(„1815. dana 8. siječnja u Gospodinu je usnuo o. Bernardin Leaković, propovjednik i zaslužni savjetnik Provincije.“). U Knjizi računa Samostana u Šarengradu za prosinac 1814. godine fra Bernardin Leaković je supotpisnik obračuna slavljenih misa i drugih troškova, a u siječnju 1815. godine zabilježeno je „Pro Dfto Leakovich 3″ tj. „Za pokojnog Leakovića 3 mise”. U Arhivu Franjevačkog samostana u Šarengradu nalazi se jedan dopis Cesarsko – kraljevskom veličanstvu Josipu II., koji je potpisala Terezija Leaković. U Molbi na cara govori se o Antunu Leakoviću koji je služio Veličanstvu 30 godina u Brodskoj regimenti, a umro je prije pet godina. Iza njega ostala je supruga – starica majka potpisane Terezije i njene dvije neudane sestre. Ne znamo koja je veza o. Bernardina Leakovića i Antuna, odnosno njegove obitelji i je li o. Bernardin napisao dopis i potpisao Tereziju, ili je ona dolazila u Šarengrad zbog pisanja dopisa na cara.
Svi su smatrali da smo 2019. godine trebali obilježiti 200 godina škole u Bošnjacima. Za tu smo prigodu htjeli pripremiti monografiju. U kontaktu s potencijalnim autorom upozoreni smo na dokaze o postojanju škole u Bošnjacima i prije 1819. godine! Početke školstva u Bošnjacima treba dakle podrobnije istražiti. Oni svakako sežu daleko u prošlost. U Spomen knjizi, izdanoj prilikom obilježavanja 150 godina škole u Bošnjacima (1969. godine) spominje se da je učitelj Adalbert Mifka umro 10. siječnja 1810. godine, što ukazuje na postojanje škole u Bošnjacima već negdje u prvim godinama 19. stoljeća. I kanonska vizitacija iz 1811. godine spominje “… učiteljevu kuću zajedno sa školskim zemljištem…” Stoga nam preostaje detaljno istražiti i, nadamo se uskoro, obilježiti neku „okruglu“ obljetnicu (svakako više od 200 godina!) škole u našem mjestu.
Škola je smještena u središtu mjesta, izvan glavne prometnice što smanjuje mogućnost prometnih nezgoda, te omogućava potrebiti mir za nesmetano odvijanje odgojno-obrazovnog procesa. Škola je približno jednako udaljena za dolazak i odlazak onih učenika koji ne koriste prijevozna sredstva.
Učenici čije je prebivalište udaljeno od škole 3km i više imaju organiziran prijevoz autobusom, koji financira Vukovarsko-srijemska županija, te je takva organizacija sukladna pedagoškom standardu učenika.
Ukupna površina vanjskog okoliša iznosi 10.673 m2.
Zasađena površina raslinjem snimljena je kao katastarska čestica te je preuređena u park. Zemljište koje vodimo kao voćnjak općinsko je vlasništvo. Nasad žalosnih vrba čini u vegetacijskom dijelu godine zelenu zavjesu prema vrtovima i gospodarskim zgradama. Pred školskom zgradom je mali cvjećnjak.
Dječje igralište je popunjeno spravama: njihaljkom, klackalicama i toboganom. Rukometno igralište je ograđeno, ima zaštitne mreže iza golova, te natkrivene klupe za rezervne igrače. Igralište za mali nogomet i košarkaško igralište pružaju uvjete za kvalitetne momčadske igre tjelesne i zdravstvene kulture.