Dan ružičastih majica 2024.

28. veljače 2024. u našoj smo školi obilježili Dan ružičastih majica. To je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj kanadskoj školi. Učenik te škole obukao je ružičastu majicu u znak podrške majci koja je oboljela od karcinoma. Nekim učenicima je to bilo smiješno, te su našli razlog nasilno se ponijeti prema učeniku u ružičastoj majici.

Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodno prepoznate obljetnice.

Ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece. Hrvatski Sabor je Dan ružičastih majica proglasio kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Pripremile: Ivana Bertić i Sanja Herman-Žeravica